Druhý život pro kelímky od jogurtu

Český plastový odpad ze žlutých kontejnerů našel další využití. Podívejte se na cestu kelímků od jogurtu, které se mohou vrátit do života v podobě pěstitelských potřeb, například misek pod květináče. Plastic Union, ostravský recyklační společnost, a Plastia, výrobce komponentů a výrobků z plastových hmot, spojily síly a představují první společný cirkulární projekt.

Colors of Finance se zaměří na udržitelnost

V polovině dubna proběhne v ostravském Gongu již čtvrtý ročník Colors of Finance, finančního veletrhu a konference. Je platformou pro mezioborovou debatu na poli financí, realit, technologií, vzdělávání a osobního rozvoje. V letošním roce se zaměří také na udržitelnost a eliminaci negativních dopadů na životní prostředí.

Únik dat může firmám způsobit škody v řádu milionů korun

Podnikatelé a firmy by měli zůstat ve střehu a tématu kyberbezpečnosti věnovat více pozornosti a úsilí, protože ochrana jejich systémů a dat je zpravidla nedostatečná. Investice do bezpečnostních řešení, založených na principu šifrování komunikace prostřednictvím e-mailů, složek a souborů přitom nemusí být vysoká.

Plastový regranulát vyrovnává ekologický dluh a snižuje náklady firem

Plasty začínaly jako převratný výdobytek vědy, dnes se bez nich svět nedokáže obejít. Tam, kde je produkce plastů, je samozřejmě potřeba jejich likvidace. Jak odpadních plastů z průmyslové výroby, tak plastového odpadu, který produkují domácnosti. Zatímco třídění a recyklace papíru a skla zdála se být u nás přirozená, na plasty se poněkud zapomnělo. Ostatně s prvními žlutými kontejnery se setkáváme až koncem 20. století.
brian-yurasits-y8k-dMPNWNI-unsplash

Investice do recyklace je cesta správným směrem

Ekologie je v poslední době tématem číslo jedna. Naše generace se potýká s plastovým znečištěním, které je pokládáno za dosud největší ekologickou katastrofu. Plastů jsou plné moře, oceány, odpadkové koše v domácnostech, a dokonce i média. Přispět se snaží také jednotlivci ať už omezením používání plastů, svědomitým tříděním a organizováním hromadných úklidů, nebo podporou systémových změn prostřednictvím investování do rozvoje recyklačního průmyslu .

Co s tím zbytkem?

Ze směsného plastu odevzdaného do žlutých kontejnerů dokážeme v současné době opětovně využít zejména PET lahve, které tvoří zhruba čtvrtinu až třetinu z celkového množství odevzdaných plastů. Dalších cca 10 až 20 % představuje materiál HDPE, z něhož se vyrábějí nádoby na čisticí a bělicí prostředky, plastové výrobky do domácnosti, hračky, zahradní nábytek nebo třeba popelnice. I ten je relativně snadno recyklovatelný. Pro zbývající polovinu obsahu žlutého kontejneru se však hledá materiálové využití . Poměr recyklovatelnosti dosud nevyužitých plastů navyšuje skupina Plastic Union.
  • 1
  • 2