Martin Lukš: Chraňte nejen své zdraví, ale i firemní data

Vzhledem k šíření koronaviru bylo zaměstnancům doporučeno pracovat z domova. Silných emocí a velkého procenta lidí na home office využívají hackeři. Je tak třeba chránit nejen zdraví zaměstnanců, ale také firemní data. O tom jak na to, přinášíme rozhovor s Martinem Lukšem, ředitelem společnosti Talkey, zaměřující se na řešení pro bezpečnou komunikaci.

martin lukš

Můžete stručně popsat, jak hackeři využívají aktuální situaci?

Hackeři využívají silných emocí, které současnou situaci provázejí, a zároveň toho, že velké procento lidí nyní pracuje doma. Velkou slabinou jsou nechráněné pracovní e-maily. Všichni v této situaci vyhledáváme co nejaktuálnější informace o šíření koronaviru a tipy na to, jak se této nemoci vyhnout. Hackeři to moc dobře ví, a proto například rozesílají tzv. phishingové e-maily právě na tato témata, kterými se snaží získat přihlašovací údaje do e-mailů nebo se dostat přímo do zařízení.

Jak takový phishingový e-mail vypadá?  

Útočníci posílají zprávy jménem důvěryhodné instituce, jako jsou Světová zdravotnická organizace (WHO) nebo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Na první pohled jej tak nemusíte odhalit. Zpráva většinou nabízí aktuální informace o koronaviru nebo láká k nákupu ochranných pomůcek a dezinfekčních gelů. V obsahu zprávy bývá odkaz na falešnou webovou stránku nebo příloha obsahující vir. 

Jakým způsobem se phishingovým útokům bránit?

Lidé si musí dávat velký pozor a mazat e-maily, které vypadají podezřele nebo pocházejí z neznámého zdroje. Podvodné e-maily často prozradí také špatná čeština a nepřeložená cizí slova. V neposlední řadě se nabízí komplexní bezpečnostní řešení v podobě šifrovacího nástroje, který je pro odhalení podvodných e-mailů nejúčinnější. 

V čem je šifrování přesně nejúčinnější? 

Existují i takové případy, kdy vám může přijít podvodný e-mail, a to jménem vašeho nadřízeného. Takový podvodný e-mail se rozezná jen těžko. Pokud ale e-mailovou komunikaci šifrujete, pak máte vždy jistotu, že odesílatel je ten, za koho se vydává a obsah jeho zprávy není zmanipulovaný. 

talkey

Související články